کتاب « تهاجم اطلاعاتی؛ مفاهیم، مبانی و رویکردها» به چاپ رسید
  • ۱۴۰۰-۱۰-۰۴
  • 21 بازدید
  • 0 نظر
  • دسته ها : اخبار

کتاب « تهاجم اطلاعاتی؛ مفاهیم، مبانی و رویکردها» به چاپ رسید

 

جمهوری اسلامی ایران از بدو انقلاب اسلامی به منظور گفتمان استکبارستیزانه و استقلال‌خواهانه خویش، همیشه با توطئه‌ها و دسیسه‌های و ایادی مواجه بوده است. از همان ابتدای انقلاب اسلامی، تمامی دستگاه‌های نظامی و امنیتی برای خنثی‌سازی تهدیدات و اقدامات دشمنان قدم برداشته‌اند که تاکنون این مسیر پرفراز و نشیب را با موفقیت طی کرده‌اند.

در دوره جدید و گام دوم انقلاب اسلامی، اساساً جنس و نوع تهدیدات و اقدامات دشمن علیه انقلاب اسلامی تغییر کرده است. در این دوره دشمنان قسم‌خورده نظام، دیگر به دنبال تغییر نظام سیاسی و اقداماتی از این قبیل نیستند. مهّم‌ترین هدف آنان، اثرگذاری به منظور خنثی‌سازی یا محدود کردن اقدامات و فعالیت‌های جمهوری اسلامی در سطح منطقه و جهان است. در چنین موقعیتی و با وجود چنین آرایشی از دشمنان و معاندان نظام اسلامی، رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، تشکیلات اطلاعاتی را به ضرورت اتخاذ رویکرد تهاجمی توصیه می‌کند. ایشان سرنوشت فرو رفتن در لاک دفاعی در چنین موقعیت را شکست عنوان کرده و بر این عقیده‌اند که باید تهاجم کرد تا حدی که دشمن با دریافت ضربات اساسی، آرام گیرد.

از این‍رو مؤلفان در کتاب حاضر سعی داشته‌اند تا با واکاوی «تهاجم اطلاعاتی» از منظر هستی‌شناسی، توصیف کامل و نظام‌مند از این مفهوم در چارچوب گفتمان اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران ارائه دهد. برای درک بهتر موضوع، نویسندگان با استفاده از اسناد بالادستی و اتخاذ رویکرد کل به جزء، نخست دکترین اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران را مطابق با فرمایشات و منویات رهبر معظم انقلاب( مدظله‌العالی) بیان کرده و سپس تهاجم اطلاهاتی را زیر عنوان این دکترین، تبیین می‌کنند؛ سپس به تبیین حوزه‌های موضوعی تهاجم در سه حوزه ادراکی و شناختی، زیرساختی اطلاعاتی و سایبری و شبه‌نظامی و امنیتی می‌پردازند و در نهایت مختصات و ابعاد عملیاتی هر کدام از این حوزه‌ها را به تفصیل بیان می‌کنند.

کتاب « تهاجم اطلاعاتی؛ مفاهیم، مبانی و رویکردها»  نوشته دکتر هادی تاجیک و احسان محمدی منیع مشتمل بر یک مقدمه و ۵ فصل است که در آذرماه ۱۴۰۰ در ۲۹۸ صفحه توسط مؤسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین(ع)، در ۳۰۰  شمارگان به چاپ رسیده و با بهای ۸۹ هزار تومان در دسترس علاقمندان قرار دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟