کتاب «اطلاعات راهبردی: مبانی و رویکردها» منتشر شد
  • ۱۴۰۰-۱۰-۰۱
  • 12 بازدید
  • 0 نظر
  • دسته ها : اخبار

کتاب «اطلاعات راهبردی: مبانی و رویکردها» منتشر شد

اطلاعات راهبردی در شکل‌دهی طرح‌های سیاسی و نظامی در سطح کشوری و بین‌المللی ضروری است. برخلاف اطلاعات تاکتیکی، اطلاعات راهبردیدر راستای اهداف ملی، کمک در اجرای راهبردهای کلان روش‌های طراحی انجام عملیات استفاده می‌شود.

با این شرح، تمرکز کتاب «اطلاعات راهبردی: مبانی و رویکردها» بر بررسی و واکاوی ماهیت اطلاعات راهبردی و کاربردهای آن در فضای عملیاتی و اجرایی خواهد بود. هدف از نگارش این کتاب که توسط هادی تاجیک و احسان محمدی منیع در یک مقدمه و ۷ فصل منتشر شده، این است که نگاه کارشناسان و تحلیلگران به مسائل و موضوعات، راهبردی شود و راهبردی نگریستن و عمل کردن، به یک قاعده و رفتار سازمانی مبدل شود.

فصل نخست این کتاب در مورد چیستی اطلاعات راهبردی و عینیت بخشیدن به آن است. در فصل دوم که درآمدی بر اطلاعات راهبردی؛ مفهوم‌شناسی و حوزه‌های موضوعی است به بررسی خصوصیات یک کشور اعم از مردم، علم و فناوری، اقتصاد، سیاست، حمل و نقل، جغرافیای نظامی، تأسیسات حیاتی کشور و غیره می‌پردازد.

نویسندگان کتاب در فصل سوم ضمن شرح بایسته‌های توصیفی و تحلیلی اطلاعات راهبردی، در فصل چهارم بازبینی مدل‌های کاربردی در اطلاعات تجاری و کاربست آن در حوزه‌های اطلاعاتی و امنیتی همچون استفاده از چرخه اطلاعات راهبردی، مدیریت عملکرد آن و دسترسی و رسیدگی به اطلاعات را با ذکر تعیین وظیفه و حیطه کارمندان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

فصل پنجم و ششم کتاب به موضوع اطلاعات راهبردی سنگ بنای تصمیم‌گیری راهبردی و دوراندیشی و پیش‌بینی راهبردی می‌پردازد. که در عیبن آینده‌پژوهی و مطالعات آینده و تحلیل سیگنال ضعیف و برون‌یابی سنتی، سناریوهاتی مختلفی را مواجه با آن ارائه می‌کند.

در نهایت نویسندگان کتاب در فصل هفتم با هشداردهی بهنگام تلاش دارند تا از غافل‌گیری راهبردی، پیشگیری کنند.

کتاب حاضر مجموعه‌ای استثنایی از تشریح مفهوم اطلاعات راهبردی میدانی در کنار سطوح پیش‌بینی راهبردی در سیاستگذاری‌های راهبردی است تا پاسخی جامع در چگونگی استفاده از اطلاعات راهبردی برای تصمیم‌گیرندگان به بحث می‌گذارد.

کتاب «اطلاعات راهبردی: مبانی و رویکردها» در مهرماه ۱۴۰۰ در ۱۶۶ صفحه توسط مؤسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین(ع)، در ۵۰۰  شمارگان به چاپ رسیده و با بهای ۴۵ هزار تومان در دسترس علاقمندان قرار دارد.

برای خرید آنلاین کتاب اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟