معرفی کتاب «اندیشه‌های اقتصادی آیت‌الله محمدعلی شاه‌آبادی»
  • ۱۴۰۰-۱۰-۰۱
  • 11 بازدید
  • 0 نظر
  • دسته ها : اخبار

معرفی کتاب «اندیشه‌های اقتصادی آیت‌الله محمدعلی شاه‌آبادی»

آیت‌الله محمدعلی شاه‌آبادی فیلسوف، عارف و فقیه شیعی است که از اساتید اخلاق و عرفان در حوزه علمیه قم و تهران بود. شخصیتی وارسته که علاوه بر جایگاه بالای علمی و سیاسی و نفوذ در جامعه و ارکان کشور، زندگی ساده و آزادمنشانه‌ای را برگزید که در حد پایین‌ترین افراد جامعه قرار داشت. وی با آسیب‌شناسی دقیق از اوضاع اقتصادی عصر خود نشان داد که علت اصلی مشکلات اقتصادی، حاکمیت نظام‌های اقتصادی غربی و شرقی در ایران و دیگر کشورهای اسلامی است.

این شخصیت گرانقدر با عنایت به شرایط حساس اجتماعی و اقتصادی زمانه خود الگوی اقتصادی جامعی را مبتنی بر مبانی هستی‌شناختی و ارزش‌شناختی آموزه‌های اسلامی و متمایز از الگوهای اقتصادی غرب و شرق، استخراج و طراحی کرده است.

سید محمدجواد قربی، پژوهشگر تاریخ انقلاب و اندیشه متفکران مسلمان، در کتابی با عنوان «اندیشه‌های اقتصادی آیت‌الله محمدعلی شاه‌آبادی» که از سوی مؤسسه چاپ و انتشارات دانشگاه جامع امام حسین(ع) در سال ۱۴۰۰ منتشر شده، گوشه‌ای از افکار، اندیشه‌ها و آرای شاه‌آبادی پیرامون مسائل اقتصادی را بررسی کرده است. در فصل اول کتاب حاضر زندگی و آسیب‌شناسی و بررسی مشکلات اقتصادی زمانه این استاد شرح داده شده و در فصل بعد تهدیدات تولید ملی در اندیشه اقتصادی آیت‌الله شاه‌آبادی، از جمله نفاق اقتصادی و دو رویی در فعالیت‌های اقتصادی، سوء‌مدیریت در مرکزیت مالی جامعه، حبس پول، قرض تنزیلی و ربا بررسی شده‌اند.

نویسنده سپس در فصل سوم کتاب اظهار می‌دارد که الگوی اقتصادی آیت‌الله شاه‌آبادی بر وجوب تولید امتعه و کالاهای داخلی در ممالک اسلامی تأکید بسیاری داشته است. که در این راستا دو بُعد تهدیدات و راهبردها پیرامون روند کالاهای ملی در اندیشه ایشان مورد مداقه قرار می‌گیرد.

شاه‌آبادی تأکید می‌کند که علم اقتصاد و الگوی پیشرفتی مورد توجه ممالک اسلامی خواهد بود که مبتنی بر نیاز و شرایط داخلی آن جامع باشد و الگوی صحیح اقتصادی، برآمده از شرایط، نیاز، توانمندی و دارایی‌های آن جامعه است. در عین حال، الگوی اقتصادی باید برآمده از احکام و دستورات دین مقدس باشد تا در پیوند با شرایط داخلی، زمینه‌های تعالی و آبادانی ممالک اسلامی را فراهم نماید.

کتاب «اندیشههای اقتصادی آیتالله محمدعلی شاه‌آبادی» در سال ۱۴۰۰، در ۱۳۶صفحه توسط مؤسسه چاپ و انتشارات دانشگاه امام حسین(ع) در ۳۰۰ شمارگان به چاپ رسیده و با بهای ۴۸ هزار تومان در دسترس علاقمندان قرار دارد.

برای خرید آنلاین کتاب اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟