غنچه یاس کبود

غنچه یاس کبود

این اثر از داستان ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه(س) شروع می‌شود و در ادامه با ماجرای ولادت امام حسن(ع) ادامه پیدا می‌کند، این اثر در ادامه با روایت ماجراهای تاریخی مانند غدیر خم، رحلت پیامبر اکرم(ص)، حضرت فاطمه (س) و شهادت حضرت علی(ع) ادامه پیدا می‌کند و در فصول پایانی نیز به شرح صلح امام حسن(ع) با معاویه و شهادت امام حسن(ع) می‌پردازد. شریفی در این کتاب در کنار بهره‌مندی از شیوه بیان من راوی برای بیان داستان خود و در کنار استفاده از نثری موزون، با توانمندی، احادیث و روایات و نقل‌های ارائه شده در منابع دینی و تاریخی درباره زندگی ائمه را در خدمت متن داستانی کتاب درآورده است و همین مساله منجر به این شده که داستان این کتاب با وجود اینکه روایت تاریخی شنیده شده‌ای دارد، برای مخاطب بسیار خواندنی شده و نگاه تازه‌ای به این بخش از تاریخ اسلام را در دید مخاطبان ایجاد کند. به گفته شریفی این اثر با ویرایش «سید مهدی شجاعی» منتشر شده است. شریفی برای روایت تاریخی خود در این کتاب مخاطبش را به بیش از ۷۵ اثر دینی و تاریخی در این زمینه ارجاع داده است که در آنها منابع روایی اهل سنت نیز به چشم می‌خورد و از ویژگی های این کتاب می توان ارجاع احادیث پیرامون فضایل اهل بیت(ع) را به کتب اهل سنت دانست.

 

در بخشی از متن این کتاب می خوانیم:

همه می دانستند که مقامی که معاویه چنگ زده بود، در حد او نیست و او بسیار پست تر از آن است و حتی خود معاویه نیز به پسرش یزید این را می گفت که البته این حق از آن حسن است و همه ی افرادی که امام حسن(علیه السلام) را شناخته بودند و گرد معاویه جمع شده بودند_مانند عمروعاص_بارها و بارها گفته بودند که حسن (علیه السلام) از معاویه به خلافت سزاوار تر است.

اما چه می شود کرد که دندان طمع معاویه برای آن گرد شده بود و به قول خودش هیچ لذتی از دنیا نمانده بود که بدان دست نینداخته باشد و مزه ی آن را نچشیده باشد و اکنون فکر حکومت بر ممالک اسلامی او را دیوانه ساخته بود…

برای خرید آنلاین این کتاب اینجا را کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟